wtorek, 12 kwietnia 2011

FORTUNA

Fortuna - zakłady bukmacherskie na giełdzie

Spółka działa w branży bukmacherskiej i jest jedną z największych w Unii Europejskiej. Firma ustawicznie poszerza gamę oferowanych produktów i usług dostępnych w jej punktach, jak też w internecie i w sieciach telefonii komórkowej. Spółka działa na rynku czeskim, słowackim, polskim oraz węgierskim, a także na rynku chorwackim za pośrednictwem spółki partnerskiej, która nie wchodzi w skład grupy. W 2010 roku ilość kolektur firmy w Polsce, Czechach i na Słowacji powiększyła się do liczby 1300. Ponadto spółka stworzyła internetową platformę zakładów wzajemnych i gier losowych FortunaWin, umożliwiającą oferowanie produktów na nowych rynkach, w kolejnych krajach, między innymi na Węgrzech. Początki firmy sięgają 1990 roku, gdy w Czechach powstała FORTUNA sázková kancelář a.s., a rok później na Słowacji powstała Terno, a.s., zaś w 2005 roku grupa inwestycyjna Penta stała się właścicielem obu spółek i w tym samym roku przejęła polskiego operatora zakładów bukmacherskich.

Należy pamiętać, że spółka jest jednocześnie notowana na parkiecie czeskim -  i warto mieć na uwadze, że notowania są skorelowane ze sobą. Tutaj link do notowań na rynku czeskim.

Wykres Ichimoku Wszystkie wskaźniki oscylatora Ichimoku pokazują trend wzrostowy. Widzimy, że na dzisiejszej sesji linia tenkan sen dała wsparcie dla ceny. Ze wskaźników oscylatora ichimoku odczytujemy, że cena otrzymuje support (wsparcie) na poziomach 15,85 - 16,18 - 16,90 - 17,20. Mamy póki co - chmurę hossy a więc jesteśmy w trendzie wzrostowym.

Może tak zagramy pod EURO 2012 ?

Wiemy, że Fortuna działa na naszym rynku, można by powiedzieć ogólnie: rynku słowiańskim. I cały biznes nakrecać w EURO 2012 będą występy reprezentacji Polski (to wiadome - w końcu gospodarz), Czech i Słowacji (w tych krajach Fortuna ma punkty przyjmowania zakładów bukmacherskich). No właśnie i w tym miejscu trzeba sledzić poczynania naszych sąsiadów w trosce o kurs, który będzie dyskontował ich występ w EURO 2012 poprzez miliony złotych płynące od kibiców do kolektur - w końcu patriotyzm futbolowy zobowiązuje do postawienia na swoich. Poczynania naszych sąsiadów w kwalifikacjach polecam śledzić Tutaj i wypatrywać ich awansu.

Zysk z zakładów bukmacherskich czy zyski z loterii?

Polska to dziwny kraj....Ale wkrótce zmiany w ustawie, które pozwolą na uruchomienie zakładów internetowych w Polsce na czym oczywiście skorzysta Fortuna.  Swoją platformę online przyjmowania zakładów sportowych uruchomiła już na Węgrzech - tutaj więcej w tym temacie. 

Spółka stawia także na loterie i przyspiesza ich uruchamianie. Spółka poinformowała ostatnio w komunikacie, że mając na uwadze bieżące zmiany na rynku, przyśpiesza przygotowania do uruchomienia projektu loterii. Sprzedaż komercyjna zdrapek rozpocznie się już w maju 2011 roku. Natomiast uruchomienie gier liczbowych planowane jest na przełom lipca i sierpnia tego roku – o 3 miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano. Więcej informacji o loteriach organizowanych przez Fortunę.

Spółka dywidendowa

Zarząd firmy bukmacherskiej Fortuna Entertainment Group zarekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,3 euro za akcję z zysku osiągniętego w 2010 roku - podała spółka w komunikacie.
Na wypłatę dywidendy trafić ma 15,6 mln euro, co stanowi 90 proc. skonsolidowanego zysku netto FEG za 2010 rok.
Rekomendacja zarządu jest zgodna z ogłoszoną polityką dywidendową Fortuny, zakładającą wypłatę dywidendy na poziomie 70-100 proc. zysku netto grupy.
Ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy podejmie WZA, które odbędzie się 25 maja 2011 roku.
 
Wnioski:
Spółka na chwilę obecną jest spółką defensywną, ale może być ciekawą alternatywą dla graczy długoterminowych. 
W akcjonariacie nie rozgościł się jescze żaden z funduszy. Prawo polskie ma się zmieniać tak, by umożliwić przyjmowanie zakładów bukmacherskich online co może być akceleratorem wzrostów.

Na koniec pozostawiam Was z artykułem:

13% Polaków obstawia bukmacherskie zakłady sportowe

„Wśród uczestników zakładów sportowych w Czechach i na Słowacji olbrzymią i wciąż rosnącą popularnością cieszą się zakłady on-line. Stanowią one ok. 40% przychodów branży w tych krajach. Polscy gracze – ze względu na prawne ograniczenia – mogą legalnie obstawiać wyniki tylko w placówkach naziemnych. Niestety ci, którzy preferują korzystanie z tego typu rozrywki za pośrednictwem Internetu, mają do dyspozycji tylko zakłady oferowane przez nielegalnie działających w Polsce bukmacherów zagranicznych. Tę szarą strefę – z której dziś nie są odprowadzane podatki – szacuje się na ok. 3 mld zł. Liczymy na pozytywne zmiany w prawie, które stworzą nam szansę na powtórzenie w Polsce sukcesu z Czech i Słowacji – gdzie Fortuna legalnie oferuje zakłady w Internecie – a także przyniosą wpływy do budżetu państwa” – powiedział Aleš Dobeš, dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.

 Pełna treść artykułu1 komentarz:

  1. Niestety...

    http://www.parkiet.com/artykul/7,1040751.html


    Bukmacherzy polegli w Sejmie

    OdpowiedzUsuń