sobota, 24 września 2011

GIEŁDA POD KONTROLĄ

Na początku warto przypomnieć sobie wpis z 1 wrzesnia.

Krótko: zgodnie z planem.

Spójrzmy na wykresy po kolejnym tygodniu:

WIG20 Tygodniowy


WIG20 Dzienny Widać, że  korpus świecy dziennej (piątkowej) i  świecy tygodniowej zamknął się dokładnie na zniesieniu 50% całego ruchu wzrostowego zapoczątkowanego w 2009 roku.

Teoretycznie super.

Gracze grający na podwójne dno zostali wyrzuceni poza rynek.

ADX mówi nam, że trend spadkowy  jest poważnie zaawansowany.

RSI na dziennym ma jeszcze sporo miejsca na ruch w kierunku strefy wyprzedania, RSI na tygodniowym już znajduje się w strefie wyprzedania, ale jest jescze miejsce do pogłębienia spadków.

MACD na dziennym wygenerował sygnał sprzedaży.

CO DALEJ ?


Zwracam uwagę, że podaż może jescze postraszyć. 
Wystarczy zakrycie piątkowego dolnego cienia i panika gotowa.Na chwile obecną podaż osiągnęła sporo - doszła do  50% zniesienia trzydzesto miesięcznego ruchu wzrostowego (ponad 2,5 roku).Kolejne uderzenie podaży powinno być szybkie - bolesne - i zatrzymać się powinno w okolicach 1900 pkt - w tych rejonach mamy ważne wsparcia (patrz wykres tygodniowy).


Przypominam po raz kolejny:

Punkty zwrote od 18 lat na indeksie WIG20  ZAWSZE pojawiały się w miesiącu marcu lub w okresie wrzesień/październik.

 Wg mnie najlepszy czas na zakupy akcji właśnie przed nami - okres od 30 wrzesień (następny piatek oceniamy sytuację!!!) do 7 października uznaje za idealny do otwarcia długiej pozycji.

Zasada postępowania:

Ocena sytuacji w dniu 30 wrzesień i brak pośpiechu.

6 komentarzy:

 1. Gdy przeczytałem twój post rozjaśniło mi się w głowie i to jest pytanie kiedy jak nie teraz jest czas na odbicie tych spadków. Jedyne co mogło by przeszkodzić to bankructwo Grecji które nie wiadomo jak wpłynęło by na rynki. Jedni twierdzą że to już jest w cenie inni że rynek trochę się obsunie a potem nastąpi zdrowe oczyszczanie i powrót na wyżyny, albo upadniemy jak po Banku LB

  OdpowiedzUsuń
 2. Krótko i na temat. Dzieki Szak za rzeczowa analize. W tych niepewnych czasach łatwo o błąd, dlatego fajnie że pomagasz mniej doswiadczonym graczom podejmowac decyzje. Poki co Twoja prognoza na wrzesien realizuje sie w 100%. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  No Grecja byla by super jakby w tym roku oglosili chociaz kontrolowane bankructwo. Wtedy max 2 sesje spadkowo bo mamy ja w cenach i rynek odzyje momentalnie.

  Do zastanowienia skoro hossa ma poprawic rekordy zeszlej(wig20 3899 pkt) to czy przypadkiem nie jestesmy w polowie malowania orgr ktorego zasieg wybicia poprawil by rekord poprzedniej hossy i moglibysmy spokojnie rozpoczac kilkuletnie spadki?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ups, o Grecje mi chodziloo w tym tygodniu...

  OdpowiedzUsuń
 5. z dm bz wbk ;

  "Przebieg najbliższych sesji mogą determinować przede wszystkim doniesienia z Grecji o wynikach rozmów przedstawicieli UE, EBC i MFW z greckim rządem.

  Wydaje się, że bankructwo Grecji jest bardzo prawdopodobne, a kontrolowana upadłość tego kraju mogłaby oczyścić sytuację na rynkach jednocześnie ograniczając niepewność inwestorów."

  Fajnie by było jakby tak mocniej pieprzneło jescze wtedy bysmy się ładnie oczyscili - zle info to max 2m sesje spadkowe - brutalne ale oszczyszajace.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na szybko:
  Szak, Twoj wrzesniowy scenariusz to mistrzostwo, sprawdzal sie dotychczas niemal co do dnia. Dzieki, ze sie dzielisz swoja wiedza, duzy szacun.

  Niestety, wydaje mi sie, ze Grecji nie pozwola upasc tak latwo (mysle, ze moze to potrwac dluzej, zeby przygotowac banki) - co wtedy? Kisimy sie dalej? Chyba nie ma sensu wchodzic w akcje, dopoki Grecja nie upadnie - wtedy po poczatkowej wyprzedazy chyba bedzie mozna zalozyc dluzsze wzrosty.

  Kube

  OdpowiedzUsuń