poniedziałek, 5 września 2011

PANIC STATIONS

TEORIA DOWA W PRAKTYCEWIG 20 stracił w trakcie sesji ponad 3,5%. 
(wyżej wykres godzinowy WIG20)

Wiele wskazuje na to, że jego celem w najbliższym czasie są sierpniowe dołki, czyli okolice 2115 pkt.

Wskaźniki znajdują się w okolicach krótkoterminowego wyprzedania i należy liczyć się z  odbiciem.
(support daje OSTATNIE wsparcie zaznaczone na wykresie)

Odbiciu powinno sprzyjać wystąpienie prezydenta Obamy pod koniec tygodnia - którego zapowiedź możemy oglądnąć TUTAJ.

Wracając do tytułowej Teorii Dowa :

Główne założenia teorii Dowa są uniwersalne do wszystkich rynków, gdzie następuje spotkanie podaży i popytu i gdzie na kursy wymienianych akcji, towarów czy walut ma wpływ psychologiczne nastawienie poszczególnych uczestników rynku (czy nie znamy tego z obserwacji naszego czata ???).

Pomijajac etapy faz wg Dowa przejdźmy może do punktu w którym wg mnie obecnie się znajdujemy:

Charlie (pozwoliłem sobie) mówił, że panika  to faza bessy. 
Panikę już mieliśmy (patrz: 1-10 sierpień).

Po fazie paniki następuje często krótkotrwałe ożywienie (patrz 11-31 sierpień). 
Nie jest to jednak koniec bessy, lecz przerywnik między drugą a trzecią falą bessy.

Inwestorzy widząc słabość odbicia wycofują się z rynku akceptując tylko nieco zmniejszone straty w porównaniu z dołem notowań w fazie paniki.

W trzeciej fazie bessy, głównym źródłem podaży są natomiast ci, którzy nabyli daną walutę podczas chwilowego ożywienia, łudząc się wtedy, że oto znowu nadchodzi hossa (czy to właśnie nie teraz? :)

Kurs waluty ponownie zaczyna spadać. Kurs spada, aż w końcu wszystkie złe wiadomości zostaną zdyskontowane - nawet ponadproporcjonalnie. (stąd też przewiduje mocne spadki w ostatniej dekadzie wrzesnia - czytaj post).

Wtedy znowu może rozpocząć się nowa hossa. 
(od 1 października???)
Cykl giełdowy według Dowa zamyka się w pełni.


PS. Dow zajął się również dodatkowo analizą zależności pomiędzy trendem wolumenu obrotu a trendem poziomu notowań indeksów.Podczas bessy ( trendu głównego zniżkującego) mamy do czynienia z jednoczesnym wzrostem, który towarzyszy spadkom notowań. Natomiast wolumen obrotów zmniejsza się, gdy notowania podczas korekty technicznej rosą do góry. Według Dowa jest to symptomem generalnej bessy, ponieważ zaobserwowany wzrost cen - taki który nie jest poparty zwiększeniem efektywnego popytu na rynku - okazuje się być zwykle bardzo nietrwały. Czy to co obserwujemy nie zostało zaobserwowane przez Dowa ponad 100 lat temu?

12 komentarzy:

 1. DO ma racje zawsze mylą się tylko C którzy dopasowują teraźniejszość do wybranej przez siebie fazy opisanej przez niego. A póki co nie mamy ponadproporcjonalnych obrotów. Sierpień taki nie był. czy taki będzie wrzesień?

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest tylko przykład teorii Dowa do ostatniego miesiąca.

  Dzisiaj o 16:00 odczyt ISM i nie ma zadnego znaczenia ze kontrakty sa na minusie.

  Jesli to odbicie ma byc z opoznionym zaplonem to dzisiaj po 14 juz powinnismy widziec walke bykow i wyjscie obronna reka.

  OdpowiedzUsuń
 3. W 100% popieram tą teorię, więc czekam na koniec września na zajęcie pierwszych pozycji... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,

  Narazie planowo ale dopiero jak sroda minie tydzien zginie i cos wiecej bedzie mozna powiedziec.

  z analizy wigu20 godzinowego widac ze wzrosty zostana utrzymane na aktualnym poziomie - wskaznikowo jutro idealny byl by boczniak bo trzeba sie schlodzic a przy boczniaku najbezpieczniejsze jest schladzanie. takze dzisiaj mimo ze dopiero 3 h sesji za nami to zycze wszystkim na jutro latania na wigu20 w okolicach 0.0 / +0.5 %. Idealne dla wskaznikow co z kolei przekladaloby sie na piatkowa sesje ale o tym jutro.

  OdpowiedzUsuń
 5. Po sesji podtrzymuje to co pisane bylo i widoczne po 3 h handlu - zakladalem wzrosty ze wzgledu na oczekiwany pozytywny wyrok pomocy dla Grecji z NIemiec i tak bylo.

  Na chwile obecna przed Obama musimy sie schlodzic - jutro idealne z pkt widzenia wskaznikow na wig20 godzinowym jest oscylowanie w okolicach +/- 0.5%. Ładnie sie schlodzi wówczas i pozwoli rosnac w piatek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj ciekawy dzien Azja pokazala jak nalezy schladzac wskanziki i w sumie pokazują ze czekaja na to co powie wielka trojka za oceanem.

  Sytuacja jest komfortowa bo dzisiejsze wystapienie w nocy o 01:00 bedziemy w stanie zaobserwowac jak wplynelo na indeks NIKKEI juz jutro przed nasza sesja. Dodatkowo otwarcie w Azji z kolei zalezy tez od tego jak zareaguja gieldy USA na wystapienie o 19:30 FED`u.

  W Europie najwazniejsze dane dzisiaj to godzina 13:45 i 14:30 gdzie kolejno bedzie komunikat po posiedzeniu EBC (priorytetowy) i 45 min to konferencja EBC (tutaj inwestorzy w zaleznosci od nastrojow wybiora sobie pojedyncze zzdania o zlych danych lub dobrych danych).

  Zapowiada sie nuda jak w Azji.

  Ps. Poczatek sesji powinien sprzyjac realizacji zyskow.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jescze wig20 wrzucam intra 30 i 60 min

  http://fotozrzut.pl/zdjecia/40fada6713.png

  Zblizamy sie do strefy wykupienia - Obama to kupuj plotki sprzedafaj fakty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Prognoza na sesję 2011-09-09:
  Zamknięcie sesji - zakres 2315-2335.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wypadałoby sie podpisac.

  OdpowiedzUsuń
 10. Co do Spicza Obamy - American Jobs Act - kurcze wypowiada się jak nasi politycy ;) Zbudujemy 3 miliony mieszkań hehehe. W Chinach budują szybką kolej a my nie możemy ...
  Różne źródła podają ok. 450 mld $. Rozwój i remonty szkół, infrastruktury, niższe podatki i inne. 300 mld zapewne w cenach. Teraz czeka nas mała polityczna rozgrywka, ponieważ opozycja jakoś nie bardzo chce się na to zgodzić, jednak jeśli się nie zgodzi może ukręcić na siebie bata. Więc czeka nas gra pod głosowanie w Kongresie.
  W subiektywnej ocenie - kiełbasa wyborcza w amerykańskim wydaniu. Euforii bym się nie spodziewał na sesji.

  OdpowiedzUsuń
 11. JEST PIATEK:

  Euforii nie ma i nie bedzie.

  Obama sklonil sie w pas republikanom ( zamiast 300 mln wspomniane przez ciebie 447 mld jest) - ale jest coś pieknego na tydzien 38 - nie dosc ze gra pod wystapienie fed to wczoraj administracja Obamy powiedziała ze do 19 przedstawia projekt ustawy o tym co mowil Obama wczoraj.

  Ten weekend w ameryce jest grozny i sporo osob zostanie dzisiaj bez akcji ze wzgledu bezpieczenstwa - w niedziele jest 10 rocznica atakow terror. na WTC.

  Zakładam bujanie identyczne jak wczoraj ale zakaldam jeszcze mniejsze obroty i jeszcze mniejsze wahania. Słowem nuda! Danych dzisiaj nie ma zadnych waznych dla giełdy. Wzrosty jesli sie pojawia to po takiej dawce nocnych informacji (Obama + Japonia) nie ma szalenstwa.

  Cała giełda jest uzalezniona dzisiaj TYLKO i WYLACZNIE od otwarcia za oceanem - do 16 marazm i brak kierunkowskazu do kierunku. Zejscie ponizej 2335 i 2322 zapowiada klopoty. Wskaznikowo na godzinowym jest miejsce na wzrosty ale niewielkie.

  Z okazji piatku warto popatrzec rowniez na swiece tygodniowa przyzwoite dla bykow bylo by zachowanie pozorow i obrona poziomu 2340-2342.

  OdpowiedzUsuń
 12. Analiza Spicza Obamy

  http://0.tqn.com/d/politicalhumor/1/0/J/E/4/Opening-Kickoff.jpg

  OdpowiedzUsuń