czwartek, 15 grudnia 2011

DROGOWSKAZ : PÓŁNOC

Rozliczenie grudniowej serii kontraktów w piątek.
Rozstrzygnięcia na indeksach lada moment.

1) Dzisiaj o 12:25 przemawia szf EBC - Mario Draghi - warto to wziąć pod uwagę.

2) Dzisiejszy kalendarz makro napakowany danymi po sam sufit.

3) Jutro wygasają kontrakty - czy będą cuda?


WIG20:


Dodatkowo wspomnę, że na ichimoku idealny układ średnich do wygnerowania sygnału.
Sygnał K po przekroczeniu 2230.

Wybicie dołem 2115 neguje przedstawiony obraz na wykresie.

SP500:Jedna uwaga na koniec: grudzień to najlepszy miesiąc na giełdzie.

Aktualnie na macierzy profitów w układzie dziennym na koncie grudnia -4,0% (mediana od 1994: +4%), w układzie tygodniowym -3,7% (mediana od 1994: +3.9%).

Pora zbierać tyłek w górę - rozliczenie kontraktów zapewne da głębszy oddech rynkowi.

Powinien nas po rozliczeniu serii grudniowej czekać zielony tydzień - kierunek 2400 na WIG20.

11 komentarzy:

 1. zielony tydzien ? 2400 ? Tylko zebysmy nie pukneli najpierw w 1800..czym niby maja zrobic te 2400 ? KGHM -em ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj byl dzien rozliczenia kontraktow.

  Zwroc uwage na zdanie:

  "Wybicie dołem 2115 neguje przedstawiony obraz na wykresie."

  Wroc w nastepny piatek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie czasami tu wejść ale sprawdz Szakal swoje przepowiednie. Z takich najbardziej spektakularnych wtop:
  Grałeś pod wybicie na Petrolu tymczasem to spólka bankrut ubierająca tylko w swoje akcje naiwnych. Pisałeś o macierzy zysków dla Pko BP(już nie pamiętam w którym mscu) i że tonajlepszy statystycznie msc dla banku i zamiast stzrału w górę była wielka ślizgawka.
  Co dopiero pisałeś o wyjściu Wig 20 nad chmurę(hossy)i że to przęłom. Teraz piszesz, że wazne rzeczy bo mówi Draghi i jakies dane ważne i wogóle...
  Nie pisze tego złośliwie, ale nie da się inwestować w oparciu o ileś tam metod AT i o to co kto powiedział!!! Albo rybki albo akwarium. Sam sobie wprowadzasz chaos i dezinformację. Tymczasem celem analizy technicznej jest eliminacja tzw. szumów(zakłóceń) jakie powstają na rynku.
  Inwestujesz w oparciu o Ichi to trzymaj się tego, a nie jakiś tam nadziei, historycznych danych itd. Będzie ci łatwiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tych wieszcyh "minięć"w twoim wykonaniu proponuje zajrzeć do wpisu o efekcie Marka Twaina. Skupiłes się tam na październkiu, jako NAJLEPSZYM MIESIĄCU DO AKUMULOWANIA przed spodziewanymi rajdami. Zamiast rajdów był pierd a wygrał ten kto w październiku sprzedał. dlaczego? Bo nie zrozumiałeś aforyzmu Twaina-każdy miesiąc na giełdzie jest taki sam. :D Niesie za sobą ryzyko.Gdyby było inaczej to najwięksi gracze graliby o okreslonych porach roku a giełda funcjonowała by parę miesięcy.
  Każdy fund w reklamie pisze na dole małymi literkami, że dane historyczne nie są w żaden sposób wiążące na przyszłość i nie można ich traktować jako zapowiedź przyszłych zysków.

  PS> Nie ma wzrostów, gdy nie ma inwestorów zagranicznych.A ich coraz mniej co widać po kursie złotówki. I będzie ich jeszcze mniej bo Węgrom odmówiono kredytu....

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj czlowieku bez tożsamości,

  Po koleii: metoda analizy jest jedna: ichimoku wsparte AT.

  Po drugie: Masz zupełna racje co do potkniec w mysl zasady sukces ma wielu ojcow porazka tylko jednego. Niemniej musisz wyciagac wnioski z tego co jest na wykresach - wsparcie i opor. Jedno neguje wzrosty drugie daje zielone swiatlo do ruchu w gore (w uproszczeniu).

  Po trzecie: Pażdziernik +9.7% w ujeciu dziennym i +8% w ujęciu tygodniowym.

  Po czwarte: Macierz profitow nie daje gwarancji powtorzenia wynikow. PKOBP o ktorym piszesz mialo ma statysycznie super lipiec w tym roku -12.6% (dla przykladu na tych samych danych pracuje Wojciech Bialek glowny analityk CDM PEKAO)

  Po piąte: Fundy maja zablokowana taka ilosc gotowki w euro ze spokojnie moga zarobic na dodatnich roznicach kursowych grajac na naszej gieldzie.

  Teraz wiele ludzi jest sfrustrowanych - szuka zlotego gralla - co wiecej w tych poszukiwaniach zapominaja ze w piatek bylo rozliczenie kontraktow i teraz mamy czysta kartke.

  Na sile rzeczywistosci nie zamierzam zaklinac ale wiem ze rozwiazania silowe (piatkowy fix) nigdy nie sa dobre i zostaja spacyfikowane na kolejnych sesjach.

  Ps. Jesli pomijasz otoczenie polityczne i sie z tego nabijasz jako wprowadzanie szumow to w aktualnej sytuacji na gieldzie po prostu nie komentuje.

  Tylko ten sie nie myli co nic nie robi.

  Pozdrawiam,
  Wzrostow zycze,
  Szak

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie moja wina, że nie mam ani jednego sposobu ujawniania się jaki jest w opcjach wybierz profil! Janusz Maruszewski się kłania.
  Ad.1/. No właśnie nie . AT w swym założeniu dyskontuje wydarzenia w cenie. Co powie Draghi w piątek wie rynek już w czwartek na zamknięciu. Poza tym co może powiedzieć takiego by sytuacja antycypowana na najbliższe 6-9 miesięcy uległa zmianie właśnie w piątek? Po to AT by tego typu rzeczy nie przewidywać tylko korzystać na tym co rynek ju z wie i pokazuje na wykresie.
  ad.2. Mylic się może każdy. Nie po to pisze by to uwypuklać. Ale twoje podejście jest probycze i szukasz zawsze argumentów na jego popracie .Stad takie wtopy typu Petrol, PKo BP czy ostatnio Wig 20, na którym wyopatrzyłeś wybicie górą nad chmurę. Ten przełomowy moment okazął się pułapką na byki i zjazdem na nowe minima. Po prostu liczysz na coś i szukasz tylko sygnałow na potwierdzenie swojej teorii zamiast patrzeć co sie dziej(przy uwzględnieniu także negatywnego sygnału).
  ad3. No to napisąłem przecież. Pażdzienrik okazął sięnajlepszym momentem na sprzedąz a nie kupowanie na listopad i grudzień!
  Ad.4. Analizy Białka nie mają żadnej wartości inwestycyjnej. Pokaż mi kogoś kto inwestuje w oparciu o sykle czy super cykle np.w Hawe? robisz tak? Chyba nie! Co do zgubności wierzenia w statystyki. Jeżeli w 20 leciu raz dany walor wzrośnie w danym miesiacu o 20 % a 19 razy spadnie o 1% to podliczajac wynik 20 lat uzyskasz wynik neutrralny. A tymczasem 19 razy wtopileś w danym mieisącu! To jednak róznica wyciągać 19 razy czarną kulke niż powiedzięc za 20 lat jestem na zero ...(pisze o 20 latach bo za tyle lat można maksymalnie miec wyniki z polskiej giełdy)
  ad.5. Na naszym rynku Grubasy to fundy made in USA.Dlatego zalecam obserwacje USD/PLN.Dlatego jak się wycofują(jak teraz)to sprzedają złotówki i kupują USD.Zatem: Im wyższy kurs dolca do złotówki tym niższy kurs GPW. Odwrotna korelacja aż nadto widoczna!
  No właśnie suzkają graala. I tak chyba ty robisz mieszając ichi, AT tradycyjną i wrzucasz elementy psychologii typu wystapienia Draghiego, zamknięcie kontraktów itd. Po co? Nie łątwiej poczekać do poniedziałku? Wejśc na gotowe i nie kopać się z koniem(rynkiem)? Nie ma sensu po prostu na takim rynku szukać pozytywów na siłę. Ode mnie prywatnie wg metody overbalance: wig 20 wyląduje na 1980 pkt. Najwyżej się pomylę. :)
  Pozdrawiam i życze unikania powaznych strat!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapomniałbym. Do piątku jakaś podbitka jest wskazana-w ko ncu każdy spadek/wzrost ma sowją korektę. Ale dopiero na 1980 spodziewajmy się większego odreagowania.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Negujesz za bardzo aktualne otoczenie polityczne - wg tego co piszesz to to co powie dzisiaj Draghi o 16:30 na forum Komisji ds. gospodarki i polityki pienieznej Parlamentu europejskiego bylo w cenach zamkniecia juz w piatek podobnie jak wypowiedzi po dzisiejszej telekonferencji ministrow finansow po UE sa wg Ciebie w cenach i jasno wynikaja z AT.

  Giełda dyskontuje przyszlosc srednio o 6-9 miesiecy ale takie zdarzenia jak dzisiaj pozwalaja np. uwolnic wzrosty do konca roku - i to napewno nie jest w cenach.

  Szak

  OdpowiedzUsuń
 9. JanMar dzisiaj miales przyklad co zrobil Draghi po 16:30. Na godzine przed rynek juz wiedzial co powie.

  OdpowiedzUsuń
 10. http://www.youtube.com/watch?v=n1V08Zwbql4 Oj tak. Grubasy wiedzialy od dawna ;-)
  Niestety 2400 to nie bedzie szybko. Choc kto wie jakie ZLE informacje sie pojawia?
  PS. Polecam podsumowanie ku refleksji i Wesolych Swiat!

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj Janusz.

  Plan zawsze trzeba weryfikowac kazdego dnia.

  Trzymamy sie razem przeciwko wielkiemu kapitalowi.

  Pytanie: czy jestes samodzielnym inwestorem?

  OdpowiedzUsuń