piątek, 30 grudnia 2011

SYLWESTER 2011/2012

 

4 komentarze:

 1. Analitycy Bankier.pl przygotowali raport, który zawiera prognozy dotyczące wydarzeń spodziewanych w 2012 roku – z zakresu gospodarki, rynków kapitałowych, biznesu, zmian w prawie i bankowości. Poniżej kilka fragmentów prognoz zawartych w raporcie, dotyczących inwestycji. Na co powinniśmy się przygotować?


  Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

  1. „Będzie czas na kupowanie akcji”

  Wiosną czeka nas przesilenie i zmiana średnioterminowych trendów, bo każdy kryzys musi się kiedyś skończyć. Dramatyczna sytuacja Włoch skłoni EBC do zmasowanego dodruku euro. Zmiana w składzie FOMC umożliwi wznowienie programu QE. Bessa na rynkach akcji powinna się więc skończyć w pierwszym półroczu, a świeży pieniądz pozwoli giełdowym indeksom odrobić większość strat z początku roku. To będzie czas na kupowanie akcji.

  2. „Bezpieczne złoto, platyna czarnym koniem, znów atrakcyjne srebro”

  Rok 2012 będzie miał dwa oblicza. Pierwsza połowa będzie stać pod znakiem recesji w Europie i zapaści strefy euro. Realne ryzyko upadku Włoch, panika w sektorze bankowym oraz rosnące bezrobocie i spadająca produkcja będą skłaniały do poszukiwania bezpiecznych lokat kapitału. To będzie czas na dalszą akumulację złota i zbieranie gotówki – byle nie w postaci euro! – pod przyszłe zakupy akcji. Oprócz wspomnianego wcześniej złota moim czarnym koniem A.D. 2012 jest względnie tania platyna. Obdarzeni żelaznymi nerwami i długoterminowym horyzontem inwestorzy mogą zwrócić uwagę na srebro, które znów wygląda atrakcyjnie.

  3. „Metale przemysłowe nie będą dobrą inwestycją”

  Recesja w Europie, stagnacja w Stanach Zjednoczonych i spowolnienie wzrostu w Azji sprawią, że 2012 w roku będzie można zapomnieć o zarabianiu na surowcach przemysłowych. Choć wznowienie dodruku pustego pieniądza powinno ograniczyć spadki cen, to metale przemysłowe raczej nie będą dobrą inwestycją. Lepiej powinna się spisywać ropa naftowa oraz sektor metali szlachetnych.

  Jarosław Ryba, analityk Bankier.pl

  „Dobrze wygląda telekomunikacja, która się konsoliduje”

  Patrząc sektorowo, w nadchodzącym roku największe obawy budzą banki. Wzrost nieufności będzie skutkował wyższymi kosztami finansowania, co może przełożyć się na słabsze wyniki branży finansowej. Podobnie niepewnie rysuje się przyszłość deweloperów i branży budowlanej, która od półtora roku pozostaje w trendzie spadkowym. Łagodna zima przełoży się na niższe zyski branży energetycznej i surowcowej, ale pozytywnie wpłynie na sektor transportowy, spożywczy i produkcję rolną. Chemia może ucierpieć ze względu na spodziewane podwyżki cen gazu. Z powodu dekoniunktury w gospodarce spadać będą wpływy od reklamodawców w branży mediowej. Na tym tle dobrze wygląda telekomunikacja, które skutecznie modernizuje się, wdrażając najnowsze technologie, a przy okazji przeprowadzając konsolidację na poziomie przedsiębiorstw oraz oferty produktowej.

  Piotr Lonczak, analityk Bankier.pl

  „Umocnienie dolara kosztem euro i złotego”

  Po kiepskiej końcówce 2011 pierwsze miesiące nowego roku powinny przynieść wytchnienie złotemu. Początek roku będzie okresem przejściowej stabilizacji na rynkach finansowych dzięki uspokojeniu atmosfery wokół kryzysu finansów publicznych. Poluzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny doprowadziło do spadku rentowności obligacji krajów zagrożonych niewypłacalnością oraz do poprawy położenia sektora bankowego.

  Następne kwartały nie będą jednak równie korzystne dla polskiej i europejskiej waluty. Europejski kryzys obok wymiaru fiskalnego ma także wymiar gospodarczy. Kolejne miesiące będą przynosić pogłębienie trudności gospodarczych unijnych krajów. Jednocześnie coraz więcej przemawia na korzyść gospodarki amerykańskiej. Tym samym można oczekiwać umocnienia dolara kosztem euro i złotego. Ta tendencja będzie wzmacniana przez cięcia stóp procentowych EBC.

  Pełne prognozy analityczne będą publikowane w portalu Bankier.pl między 29 grudnia 2011 roku a 11 stycznia 2012 roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najpierw fala spadkowa, później budowanie bazy, a następnie odreagowanie – taki prawdopodobny scenariusz na 2012 rok rysuje dla rynku akcji ekspert od analizy technicznej z KBC Securities. Zdradza też swoje typy ciekawych spółek na nowy rok.

  WIG20 znajduje się w trendzie bocznym ograniczonym od góry poziomem 2452 pkt (szczyt z dnia 31sierpnia), a od dołu dnem na wysokości 2115 pkt. Ale już na początku 2012 r. ten trend może się zmienić.

  - Przełamanie któregoś z tych poziomów oznaczałoby odpowiednio: falę wzrostową lub spadkową. Aktualnie indeks przebywa w pobliżu dolnego ograniczenia kanału. W wypadku dalszego rozprzestrzeniania się kryzysu, większe prawdopodobieństwo można przypisać zniżce indeksu, zwłaszcza, że 30 proc. jego składu stanowią akcje banków, a sektor bankowy w tym roku odnotował rekordowe wyniki finansowe. Takie tempo wzrostu zysków sektora bankowego nie będzie raczej możliwe do utrzymania w szerszej ramie czasowej – zwłaszcza przy ochłodzeniu gospodarczym – mówi Krzysztof Borowski, analityk KBC Securities.

  Oto ciekawe spółki wybrane na 2012 rok przez Krzysztofa Borowskiego z KBC Securities

  City Interactive – jedna z niewielu spółek znajdujących się w trendzie wzrostowym. Zapowiedziana premiera drugiej części Snipera.

  Cormay – cena znajduje się w ŚT trendzie wzrostowym. Obecnie w KT trendzie bocznym.

  Kruk – cena porusza się w trendzie bocznym z szansą na wybicie w górę.

  Synthos – konsolidacja w trendzie bocznym po fali wzrostowej.

  Wawel – trend wzrostowy – wybicie w górę do oporu. Jedna z najbardziej wzorowych spółek z punktu widzenia analizy fundamentalnej.

  Oprócz wskazanej piątki analityk wymienia całą grupę spółek, które warto obserwować. Lista jest długa, znajdują się na niej: Amica, Apator, Bakalland, Betacom, NG2, Ciech, Eko Export, Emperia, Euco, Eurocash, Forte, Getin, Integer, Lena, Ovostar, Polimex, PGE, PTI, Skotan, Sobieski, Stomil Sanok i Triton.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szokujące prognozy Saxo Banku na rok 2012


  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Szokujace-prognozy-Saxo-Banku-na-rok-2012-2456489.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Rynek nieruchomości - prognoza na 2012 r.

  Rok 2011 upłynął pod znakiem ograniczonego popytu i spadku cen mieszkań. Nadchodzący rok 2012 nie wróży zmian. Wiele wskazuje na to, że w dalszym ciągu to sprzedający - zarówno osoby prywatne jak i deweloperzy - będą musieli rewidować swoje oczekiwania i dostosowywać ceny swoich ofert do możliwości kupujących.

  Cały artykuł:

  http://forsal.pl/artykuly/579811,rynek_nieruchomosci_prognoza_na_2012_r.html

  OdpowiedzUsuń